84 Awesome Cost Facts. - Random Facts

Published : 2014-12-20 (over 3 years Ago) - Last updated over 2 years Ago

84 Awesome cost facts

Enjoy these fun, incredible, interesting, awesome and random cost facts.

1. Cost of college degree in the U.S. has increased 1120% in only 30 years.
2. The cost of college textbooks has risen 812% in the past 30 years – More than healthcare, housing prices, and college tuition.
3. Regulations instituted by George W. Bush cost the U.S. $8.1 billion annually Regulations by Obama cost $46 billion annually.
4. The cost of a tourist visa for China is $130 for Americans and $30 for the rest of the world.
5. Costa Rica abolished their military and instead spends that money on education and culture.
6. According to an Oxford study, falling in love costs you 2 friends.
7. The average night out in L.A. costs $85, with the majority of the money going towards tickets and drinks.
8. Currently, it costs about $10, 000 for each pound of material a space agency sends to space.
9. If the Eiffel Tower was built today, it would cost about $31 million.
10. The average person walks 639 miles per year—to travel that in a car would cost about $308.49.
11. Wal Mart once had “Fat Girl Costumes” on their website, they quickly removed them and apologized via Twitter.
12. Absenteeism and decreased productivity from alcohol hangovers cost the U.S. economy $148 billion every year.
13. A Chinese Entrepreneur has made a brew of tea, which will cost $200 a cup. It�s made of Panda dung!
14. The first mobile phones cost $3, 300 USD each and had a battery life of about 20 minutes.
15. Hugh Jackman walked around Comic Con wearing his full Wolverine costume, and nobody noticed.
16. It actually costs 6 cents to make a nickel.
17. Daylight Saving Time costs the U.S. an estimated $434 million in lost productivity and decreased health.
18. Every dollar spent on the rubella, measles, and mumps vaccine saves the U.S. $23.30 in medical costs, according to CDC data.
19. Walmart once labeled the plus sized Halloween costumes as "Fat Girl Costumes" on its website.
20. Weight equals money for airlines, so some pilots claim they feel pressured to fly with less fuel than they’d like in order to cut costs.
21. The average cost of raising a medium sized dog to the age of eleven is $16, 400.
22. If you were to have purchased an iPhone piece by piece in 1991, it would have cost you a total of $3.56 million.
23. According to an Oxford study, falling in love costs you two close friends.
24. It cost $750 million to develop the three bladed razor.
25. American Airlines could save $352, 154 in yearly fuel costs by flying without Sky Mall catalogs weighing down its planes.
26. Due to the costs of replacing the battery when it goes out, owning a Tesla Model S is about the same price as a gas powered car.
27. For one day in 2008 there was an app in the App Store that cost $999.99 USD and did nothing. 8 people bought it.
28. Keanu Reeves donated about 75 million dollars from his Matrix earnings to the costume and special effects teams who worked on the films.
29. Cutting out the middleman means less costs for the users and more $ for the creators. Win win
30. The Vietnam War cost the U.S. $2, 204 per person; the Korean War, $2, 266 per person; and World War II, $20, 388 per person.
31. This year, it is estimated that March Madness will cost the collective American workplace nearly $2 billion due to distraction.
32. Death Star from Star Wars would cost about $852, 000, 000, 000, 000, 000 if humans try to build it in real world.
33. There is a bottle of vodka that costs $3.75 Million, and is filtered through sand made from crushed diamonds and gems.
34. The cost of college textbooks in the US has risen faster than the cost of healthcare, house prices and inflation.
35. It costs more money to leave a homeless person on the street than it does to help them transition back into society and get a job.
36. The cost of the International Space Station is funded by the USA 81%, Russia 8%, Europe 3%, Japan 3%, and Canada 1%.
37. Earths helium supplies will run out by 2030, party balloons could cost about $100 each in the future.
38. The movie “Paranormal Activity” cost less than $15, 000 to make but grossed over $193, 000, 000
39. When adopting in the US, black babies on average cost less than $20, 000, biracial babies cost around $25, 000 and white babies cost $30, 000.
40. The cost of college in the U.S. has gone up 500% since 1985.
41. Costco sells about 60, 000, 000 rotisserie chickens every year.
42. The most toxic person to be around is the one who complains about everything and appreciates nothing. Avoid these people at all costs.
43. The average wedding costs $28, 400.
44. Printer ink costs over seven times more than Dom Perignon vintage champagne per millimeter.
45. At Costco, there is no limit on food samples.
46. In 1961 the cost of one GFLOP of computing power was around $1.1 trillion. As of December 2013 it stood at approximately 12 cents.
47. For every 10% increase in the cost of gas, the number of car accidents goes down by 2.3%.
48. The first live action Ninja Turtle costumes contained about 60 lbs. of animatronics and were extremely hot and heavy.
49. Keanu Reeves donated about 75 million dollars from his Matrix earnings to the costume and special effects team who worked on the films.
50. STDs cost the U.S. health care system $17 billion every year.
51. This year, a 30 second Superbowl commercial costs $4 million, up from 3.5 million last year and $42, 000 in 1967, according to Time.
52. Regulations instituted by George W. Bush cost the U.S. $8.1 billion annually Regulations by Obama cost $46 billion annually.
53. It would cost you only about $140 a year if you ate ramen for every meal.
54. Scientists created a lab grown burger that took 3 months to grow and cost over $300, 000 in research.
55. The Cowardly Lion costume from "The Wizard of Oz" weighed 90 pounds.
56. Elijah Wood created his Lord of the Rings Frodo audition tape in his backyard with a homemade Hobbit costume.
57. It costs about $2 million to make an episode of Family Guy.
58. The most powerful supercomputer in production will cost $2, 400 per hour to run at it’s peak.
59. The Apple Lisa (1983) was the first successful computer with a graphical user interface (GUI) and a mouse. It cost $10, 000.
60. It would cost $43, 000 to send a single child to Hogwarts for one year if the school were real.
61. It costs about $2 million USD to make each episode of Family Guy.
62. Falling in love costs you 2 friends, according to Oxford University.
63. The movie "Paranormal Activity" cost less than $15, 000 to make but grossed over $193, 000, 000
64. Internet spammers cost society $20 billion per year yet only make $200 million in revenue.
65. In 1920, a pound of bacon cost 47 cents.
66. The priciest omelette all over the globe is estimated to cost nearly $1000.
67. In the U.S. it costs an average of $245, 000USD to raise a child, before college.
68. Printer ink costs over seven times more than Dom Perignon vintage champagne per millilitre.
69. The 2014 Sochi Winter Olympics cost more than the last 13 Olympics combined.
70. It costs the U.S. Government $2, 768, 902 per year to hold a prisoner in Guantanamo.
71. The Iraq war cost the U.S. at least $1.9 trillion, or $6, 300 per U.S. citizen.
72. “Beats" by Dre headphones, which can sell for as much as $450, only cost about $14 to produce.
73. According to scientists, antimatter is the most expensive material on Earth to make 1 gram would cost $62.5 trillion.
74. Donald Trump’s biggest yacht “Trump Princess” is 282 feet long and cost $29 million.
75. Panda researchers have to wear panda costumes at work.
76. A pound of potato chips costs 200 times more than a pound of potatoes.
77. Pound for Pound, hamburgers cost more than new cars.
78. It costs about 3 cents to make a $1 bill in the United States.
79. Nearly 10% of American households dress their pets in Halloween costumes.
80. The average coach airline meal costs the airline $4.00. The average first class meal: $50.
81. The filming of the movie 'Titanic' cost more than the Titanic itself.
82. The first household refrigerators cost about $16, 000, in today's money.
83. The oil used by jewelers to lubricate clocks and watches costs about $3, 000 a gallon.
84. Watermelons can cost up to $100 in Japan.
Next Random Fact List Fun Facts Short Jokes